מפת אתר
02 לNovember 2021

מפת אתר

מפת אתר

מהי מפת אתר?

מפת אתר, הנקראת באנגלית SiteMap, היא “מפה” בה ניתן למצוא את כל עמודי האתר. לרוב, מפת האתר מסודרת באופן היררכי, והיא יכולה להיות מוצגת במסמך בכל תצורה סטנדרטית. לעיתים, מפת האתר נקראת גם אינדקס אתר (כאשר ב’אינדקס אתר’ לרוב הכוונה לסידור אלפביתי, בזמן של’מפת אתר’ לרוב יהיה סידור היררכי). אם כי המונח מפת אתר נפוץ יותר.
כשמדברים על מפת אתר, מתכוונים למפת HTML המוצגת לגולשים באתר, או למפה בתקן כמו XML, שמיועדת למנועי החיפוש, ובראשם גוגל. כלומר, מפת האתר היא למעשה כלי שיכול לעזור לגולשים לנווט באתר בקלות רבה יותר, בעזרת כך שאתם בעצם מציגים לגולשים את היררכית האתר בקובץ HTML פשוט וברור. כאשר בנוסף, ישנה גם מפת אתר מסוג XML, שגם היא מכילה פירוט של ההיררכיה ושל עמודי האתר, כאשר מפה זו נועדה לעזור לסורקים של גוגל לסרוק את האתר באופן מהיר יותר, ובקלות רבה יותר.

מה היתרונות של מפת אתר ולמה היא נועדה?

כאמור, מפת האתר נועדה, בין היתר, כדי לאפשר לסורקים של מנועי החיפוש (כמו ה”עכבישים” של גוגל) להכיר את כל עמודי האתר שלכם. כך שאם אתם רוצים שגוגל ומנועי החיפוש האחרים יציגו את כל עמודי האתר שלכם בתוצאות החיפוש – מפת האתר זו אפשרות מעולה לשם כך (במיוחד אם מדובר באתר גדול, עם דפי תוכן רבים). כאשר כדאי לדעת שבתפריטי JavaScript, שלא מכילים קישורי HTML, זה חשוב עוד יותר.
בנוסף, מפה זו עוזרת לכם לאנדקס אתר חדש, או עמודים חדשים באתר, בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל. כלומר, אם העליתם מאמר חדש לבלוג – אז מפת האתר זו דרך מעולה לעזור לגוגל למצוא את הדף החדש באתר, לאנדקס אותו, ולהתחיל להציג אותו בתוצאות החיפוש האורגניות.

בנוסף, גם למפת ה- HTML שמציגים לגולשים באתר, יש יתרונות רבים. קודם כל, זה עוזר לגולשים להבין באיזה נושא עוסק האתר בו הם נמצאים. בנוסף, זה יכול לעזור לגולשים למצוא תכנים ספציפיים שמעניינים אותם באתר, לפי נושא או קטגוריה. וכך זה משפר את חווית המשתמש, מעלה את מספר הדפים בהם ביקרו הגולשים באתר (ומוריד את אחוז הנטישה), ותורם לקידום האורגני של האתר.

איך בונים מפת אתר?

יש כל מיני דרכים ליצור מפת אתר:


1. תמיד ניתן ליצור מפת אתר באופן עצמאי, אך זה יכול לגזול זמן רב.
2. באתרי וורדפרס, ניתן ליצור מפת אתר באמצעות תוספי מפות אתר או באמצעות תוסף Yoast SEO.
3. אפשר גם ליצור מפת אתר באמצעות הכלי www.xml-sitemaps.co או ע”י שימוש בתוכנה Screaming Frog.
ויש גם עוד שיטות אחרות ליצירת מפות אתר, שהן פחות נפוצות.

אייל רחמים אייל רחמים
אייל רחמים הוא המנכ"ל של חברת דיגיטאץ' ובעל ניסיון של למעלה מ12 שנים בעולם השיווק הדיגיטלי וקידום אתרים. אייל סייע עד היום למאות חברות ועסקים בארץ ובחו"ל למקסם את הנוכחות הדיגיטלית שלהם.
ניתוח ובדיקת האתר שלכם
    רוצים לקדם את האתר?

    לבדיקת אתר
    זה שדה חובה