דף הבית בלוג מערכות שונות לניהול אתר
מערכות שונות לניהול אתר
מערכות שונות לניהול אתר

פליקס מילשטיין

מערכות שונות לניהול אתר

על מנת להקים אתר אינטרנט יש צורך בשלושה דברים בסיסיים: דומיין, חבילת אחסון ומערכת לניהול אתר. כל אתר צריך מערכת שתאפשר לנהל אותו, כלומר לעדכן תכנים ולבצע פעולות שונות אתר. בעבר אתרי אינטרנט דרשו מתכנתים אשר התמחו בבניית אתרים באינטרנט וכל שינוי קטן עבר דרכם. היום הזמנים השתנו וישנן מערכות מתוחכמות לניהול אתרים. המערכות השונות, כמו למשל joomla, drupal ו wordpress הפכו את תחזוקת האתר ואפילו בניית האתר לקלה ואינטואיטיבית. גם אנשים חסרי ניסיון בדרך כלל מצליחים להתמודד עם מערכות אלו ולנהל את האתר שלהם לבד. מקובל מאוד לפנות לבוני אתרים ולאחר בניית האתר לתפעל את האתר לבד באופן שוטף.

בהחלט ישנן מערכות שונות לניהול אתרים ולא ניתן להזכיר את כולן. אך שלושת המערכות הנ״ל הן בהחלט מוכרות וידועות בעולם ולכן אתמקד במערכות ניהול תוכן אלו. כל מי שמתעניין באחסון אתרים ומערכות ניהול תוכן, חשוב שיכיר.

מערכת וורדפרס

WordPress – אחת המערכות הפופולריות ביותר ואהובה עליי באופן אישי בגלל הקלות שבה ניתן להתאים את האתר לקידום אורגני בגוגל. מערכת זו מאפשרת לכם לבנות אתר בקלות ולנהל אותו. יחסית לפשטות השימוש זוהי מערכת רבת עצמה המאפשרת לעשות כמעט כל מה שתרצו. בעבר היא נחשבה לפלטפורמת בלוגים, אך האמת שמרבית האתרים יכולים בשקט להתבסס על מערכת זו. בזכות תבניות רבות ניתן להקים אתרים לתפארת תוך דקות. רבות מחברות האחסון מציעות חבילות אחסון אתרים כבר כוללות ממשק המאפשר לכם להתקין עליו את וורדפרס בקלי קלות בעזרת אשף. מערכת זו מאפשרת לבנות בקלות אתרים רספונסיביים ובמדיניות מוצהרת של גוגל היא זוכה ליתרון על פני אתרים אחרים בזכות ההתאמה למגוון סוגי מסכים במחשב, טאבלט או סלולר.

joomla – עוד מערכת לניהול אתר אשר זכתה להצלחה עולמית היא ג׳ומלה. מדובר במערכת ניהול חופשית בקוד פתוח העובדת בתורה מודולרית. ישנם אלפי מודולים הניתנים להטמעה במסגרת אתרי ג׳ומלה ובעזרתם ניתן להוסיף יכולות לאתר שלכם בהתאם לצרכים שלכם. המערכת שומרת את המידע בבסיס נתונים mysql. כל התפיסה מאחורי פיתוח ג׳ומלה היא לאפשר לבנות ולנהל אתרים ללא צורך בידע ב html אלא באמצעות התבססות על מודולים מוכנים; כל מודול נועד לענות על פונקציה מסוימות, למשל אם תרצו גלריית תמונות באתר פשוט הוסיפו את המודול המתאים. מלבד המודולים במערכת יש מספר תכונות מובנות וחשובות כמו: מנהל תוכן היררכי; מנהל תפריטים ודפים;מנהל אנשי קשר; מנהל באנרים, סטטיסטיקה ועוד.

drupal – עוד מערכת ניהול תוכן חופשית לניהול אתרי אינטרנט אשר מתאימה גם ליישומים נוספים כמו אפליקציות סלולר. ישנם עשרות אלפי אתרים העובדים עם מערכת זו וביניהם ניתן אפילו להזכיר את אתר הבית הלבן. אמנם כמו המערכות האחרות, גם זוהי מערכת המאפשרת בנייה וניהול אתר בקלות, אך האמת שהחשבה מאחורי המערכת הייתה בכלל בכיוון אחר – היא דווקא נועדה להיות כלי עבור מפתחים מכיוון שהיא מציעה כלים טובים. מסיבה זו המערכת זוכה להצלחה גם אצל משתמשים המוגדרים כחובבים וגם אצל המשתמשים המקצועיים המפתחים אתרים מסחריים וגדולים. גם מערכת זו עובדת באמצעות מודולים.

היתרון של מערכות אלו

אמנם מערכות אלו הן לא היחידות אך בהחלט הן מומלצות מאוד, בעיקר עבור המשתמשים הישראלים. מערכות אלו זכו לתרגום לשפה העברית ובהחלט משתמשים רבים נהנים מאפשרות זו. אך מעבר לתמיכה בשפה העברית ניתן למצוא מדריכים רבים באינטרנט אשר יכולים לסייע לכם בכל בעיה. בעזרת המדריכים תוכלו ללמוד הכל, מהדברים הפשוטים ביותר ועד המורכבים ביותר. מעבר למדריכים השונים וסרטי הווידאו תוכלו למצוא קהילה חמה ופורומים רבים בשפה העברית בהם ניתן לקבל סיוע ומענה על שאלות. אם מערכות אלו אתם אף פעם לא לבד והן בהחלט מומלצות לאחסון אתרים.

אודות הכותב
מערכות שונות לניהול אתר

פליקס מילשטיין

מנהל מחלקת seo

מוסמך גוגל אדוורדס, בעל ידע וניסיון בטכניקות ואסטרטגיות קידום שונות, מנהל את מחלקת קידום האתרים בדיגיטאץ', נשוי ואב ל2 בנים מדהימים.